Rekrutacja do Policji – opis, przebieg krok po kroku 2023

Jak wygląda rekrutacja do Policj?

Praca w Policji to ogromna odpowiedzialność — wiele osób doszukuje się w funkcjonariuszach bohaterskich cech, jakich nie powstydziliby się śmiałkowie występujący w komiksach Marvela i DC. Poniekąd to fakt, ponieważ niesienie pomocy potrzebującym i utrzymywanie porządku publicznego to dosyć angażujące zajęcie, które wymaga poświęcenia.

Rekrutacja do Policji: wymagania, jakim trzeba sprostać

Z ogólnodostępnych statystyk można dowiedzieć się, że w 2018 roku polska policja zatrudniała zaledwie 4% funkcjonariuszy mających mniej niż 25 lat. Dowodzi to temu, że nasi stróże prawa się starzeją, a co za tym idzie — zwalniają etaty, odchodząc na zasłużoną emeryturę. Nowych kandydatów do wykonywania takiej pracy nie ma zbyt wielu. Globalnie taka wiadomość nie powinna cieszyć nikogo, ale dla osób starających się o pracę w policji oznacza to mniejszą konkurencję.

Osobami, które mogą uczestniczyć w procesie rekrutacji do Policji, są:

  • obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,
  • posiadacze co najmniej średniego wykształcenia,
  • wszyscy, którzy nie byli wcześniej karani za przestępstwa (również skarbowe),
  • ludzie o doskonałej opinii wśród społeczeństwa,
  • kandydaci cieszący się dobrym zdrowiem — zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Przyszli policjanci muszą mieć pełne możliwości do korzystania ze wszelkich praw publicznych. Stróże prawa powinni sami w sobie stanowić przykład do naśladowania, bardzo ważne jest zatem to, aby opinia na ich temat była nieposzlakowana, czyli nienaganna.

Osoby biorące udział w naborze muszą mieć świadomość, że w jego trakcie zostanie sprawdzona ich wiedza dotycząca funkcjonowania Policji (w teście wiedzy), ich sprawność fizyczna oraz przydatność pod kątem osobowości (test Multiselect).

Weryfikacji będzie podlegało również to, czy stosunek do służby wojskowej kandydatów został uregulowany we właściwy sposób.

Również nie należy zapominać o odpowiednim zdrowiu – gdyż kandydat po pomyślnym ukończeniu rekrutacji poddawany jest kompleksowym badaniom lekarskim.

Nabór do Policji – kiedy? Gdzie szukać informacji?

Rekrutacja do policji jest prowadzona najczęściej 4-6 razy w roku. Całe wydarzenie zawsze nadzoruje Główny Komendant Policji, który jest również odpowiedzialny za ustalenie liczby dostępnych wakatów. Wszyscy, którzy aspirują do stania na straży prawa, powinni poszukiwać informacji o naborze w miejscach takich jak:

  • oficjalna witryna internetowa polskiej policji;
  • w biuletynach informacyjnych przygotowywanych dla Publicznej Komendy Głównej Policji, a także komend wojewódzkich, powiatowych, miejskich i rejonowych;
  • bezpośrednio w siedzibach komend,
  • w urzędach pracy — wojewódzkich, powiatowych lub miejskich.

Nabór do policji jest prowadzony w formie konkursu, co oznacza, że zadaniem uczestników jest gromadzenie punktów. Osoby, które ukończą cały proces z najlepszym wynikiem dostają przydział na badania lekarskie. Kiedyś na jedno miejsce przypadało 10 kandydatów, przez co faktycznie należało się bardzo przyłożyć do zbierania punktów na każdym etapie. Obecnie ilość kandydatów nie jest aż tak duża i najczęściej wystarczy przejść pomyślnie proces rekrutacji by móc zasilić szeregi Policji 🙂

Rekrutacja do Policji — krok po kroku

Cały proces rekrutacyjny do Policji składa się z kilku etapów, w tym 3 punktowanych. Przed przystąpieniem do rekrutacji należy zadać sobie pytanie – czy na pewno chcę zostać policjantem? W tym celu dobrze jest zapoznać się ze specyfiką służby, co będziesz robić po szkole, jak będzie wyglądało Twoje życie w służbie w kolejnych latach.

Rekrutacja do Policji: Krok 1 – czy chcę być policjantem?

Należy przede wszystkim zadać sobie pytanie: czy chcę zostać policjantem? Praca w Policji wiąże się z koniecznością dużego zaangażowania – różne godziny pracy (grafik potrafi często się zmieniać), praca w nocy, niejednokrotnie nudne zadania jak obstawa protestu, wypisywania mandatów itp. Warto też wspomnieć o ryzyku zawodowym, wynikającym z kontaktu z różnego rodzaju ludźmi, którzy niejednokrotnie mogą użyć przemocy w stosunku do funkcjonariusza na służbie.

Interwencje wobec osób bezdomnych uzależnionych od narkotyków mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia wirusem HIV czy HBV (zapalenie wątroby).

Są i plusy: podwyżki, dodatki dla osób w wieku emerytalnym które postanowią zostać w służbie, stosunkowo dobre prawa emerytalne, 13 pensja i dodatek mundurowy, możliwość rozwoju i podejmowania nowych wyzwań.

Rekrutacja do Policji: Krok 2 – złożenie dokumentów

Dokumenty, takie jak: – podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy kandydata, świadectwa stwierdzające wymagane wykształcenie oraz dodatkowe kwalifikacje zawodowe, dokumenty potwierdzające uprzednie zatrudnienie dostępne są do pobrania ze strony Policji. Najlepiej sprawdzić na stronie internetowej Twojej komendy woj./stołecznej Policji jakie są terminy naboru oraz gdzie można składać dokumenty. Po ich złożeniu czekasz na informację kiedy odbędzie się spotkanie organizacyjne, na którym zostanie omówiony cały proces rekrutacji oraz szacunkowe terminy poszczególnych etapów.

Rekrutacja do Policji: Krok 3 – TESTY

O testach do Policji i o tym, jak można się do nich przygotować pisałem więcej na stronie głównej: TESTY DO POLICJI

  1. Test wiedzy z zakresu funkcjonowania Policji — składa się na niego 40 pytań, które dotyczą sposobów funkcjonowania policji. Pytania układane są przez WSPol, zostają podane bez wariantów odpowiedzi. Na teście do każdego pytania zostają dołączone 4 potencjalne odpowiedzi, z których należy wybrać tę właściwą. Każda poprawna odpowiedź gwarantuje otrzymanie jednego punktu.
  2. Test sprawności fizycznej – kandydat musi udowodnić, że będzie w stanie zareagować w odpowiedni sposób zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Sama wiedza teoretyczna to zbyt mało, aby móc uchwycić przestępcę – sprawność fizyczna jest bardzo ważna. Kandydaci będą musieli pokonać tor przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 41 sekund. Rodzaj toru, normy odnośnie do czasu i sposób naliczania punktów, jest taki sam dla mężczyzn i kobiet. Maksymalna liczba punktów do zgromadzenia na tym etapie to 60.
  3. Testy psychologiczne, określane jako „Multiselect”. Uczestnicy muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości (brak ograniczenia czasowego) i wykonać test na inteligencję (określony czas na odpowiedź). Do wypełnienia są również testy osobowości w formie papierowej. Później każdy kandydat do pracy w policji zostaje skierowany do psychologa. Rozmowa z psychologiem zazwyczaj trwa około pół godziny. Psycholog pyta o Twoje cechy charakteru, dlaczego nadajesz się do Policji, które cechy pomogą Ci w pracy a które zaszkodzą i dlaczego. Psycholog pyta też o Twoje życie prywatne, czym się zajmujesz, gdzie mieszkasz, jak spędzasz czas itp.   Obecnie MS nie jest etapem punktowanym – jest to etap na zaliczenie.
  4. Rozmowa kwalifikacyjna to okazja do sprawdzenia tego, czy uczestnicy rekrutacji do Policji potrafią skutecznie komunikować się z innymi ludźmi, a także ich stosunku wobec reszty społeczeństwa. Na tym etapie pojawiają się również pytania o motywację kandydatów do wykonywania tego zawodu. Podczas rozmowy z czteroosobową komisją warto zatroszczyć się o to, aby zaprezentować się z najlepszej strony. Zdolność mówienia o swoich zaletach jest mile widziana nie tylko w Policji, ale także w innych instytucjach i firmach. Za całość można zdobyć nawet 60 punktów.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o punktach preferencyjnych.

Można je otrzymać m.in. za:

  • wykształcenie wyższe,
  • tytuł ratownika (np. medycznego, wodnego),
  • uprawnienia do bycia instruktorem niektórych sportów (np. strzelectwa sportowego, sportów walki, ratownictwa wodnego, nurkowania),
  • dodatkowe uprawnienia w innych dziedzinach (np. wykonywanie prac wodnych, płetwonurkowanie, kierowanie łodzią motorowerową),
  • prawo jazdy na motor (kat. A) lub samochód ciężarowy (kat. C).

Słowem, wszystkie działania, które mogą być postrzegane jako wcześniejsza inwestycja w swój rozwój, są mile widziane i działają na korzyść danego kandydata.

Rekrutacja do Policji: Krok 4 – Postępowanie sprawdzające

Kandydaci po pomyślnym ukończeniu ostatniego etapu – rozmowy kwalifikacyjnej są poddawani postępowaniu sprawdzającemu. Po złożeniu Ankiety bezpieczeństwa osobowego możemy spodziewać się sprawdzenia naszych danych podawanych w dokumentach – czy są zgodne z prawdą. Jednym z elementów postępowania jest również wizyta dzielnicowego, który przeprowadza wywiad z najbliższą rodziną i sąsiadami kandydata.

Głównym celem postępowania jest ustalenie, czy kandydat nie zatajał jakichś informacji, nie przynależy do żadnej partii politycznej, jego postawa społeczna nie budzi żadnych zastrzeżeń. Ważne również, by najbliższa rodzina zaprezentowała się w miarę możliwości dobrze.

Rekrutacja do Policji: Krok 5 – Badania lekarskie

To już ostatni etap – Komisja lekarska. Jeśli po naborze jesteś „zakwalifikowany” do pracy, tzn. ilość uzyskanych punktów po rekrutacji kwalifikuje Cię na liście tych przyjętych (bądź ilość chętnych jest na tyle niewielka, że każdy kto ukończy pomyślnie rekrutację jest zakwalifikowany) to otrzymujesz specjalną kartę obiegową, z którą musisz odbyć wszystkie niezbędne badania lekarskie. Na karcie obiegowej poszczególni specjaliści wpisują swoje opinie o Twoim stanie zdrowia – czy jesteś wg. nich Z-zdolny lub N – niezdolny. Jeśli już teraz wiesz, że masz jakieś drobne wady czy ułomności możesz sprawdzić jak oceni je specjalista w wykazie chorób i ułomności(należy zwrócić szczególną uwagę na tabelki – gdyż wykaz jest inny dla kandydatów a inny dla policjantów będących już w służbie).

Czeka Cię morfologia ze sprawdzeniem wirusów, badanie moczu – wyniki ocenia internista, specjaliści: okulista, laryngolog, dermatolog, neurolog, chirurg, stomatolog. Nie można zapomnieć również o PZP – czyli poradni zdrowia psychicznego. Niestety to nie koniec badań psychologicznych, czeka Cie kolejne starcie. Ale często PZP jest już dużo prostsze niż Multi, w zależności od tego, w jakiej poradni przychodzi Ci zdawać testy. Jeśli jest to Wołoska w Wawie (słyszałem też pogłoski o Łodzi) to możesz poszukać jakichś gotowych opracowań, aby przygotować się do tego etapu.

Na sam koniec komisja lekarska, na podstawie obiegówki i opinii wszystkich specjalistów wydaje orzeczenie. Już w trakcie wizyt u specjalistów masz tak naprawdę wgląd czy wszystko jest OK, jeśli specjalista coś znajdzie i da negatywną opinię to masz pewność, że komisja również da negatywne orzeczenie. W takim przypadku warto próbować się odwoływać, powtórne badanie po jakimś czasie może dać inne wyniki.

Czy praca w Policji to zajęcie dla każdego?

Wykonywanie zawodu policjanta jest bardzo wymagające, dlatego też nie jest to idealna praca dla każdego. Abstrahując już od faktu, iż proces rekrutacji oraz szkolenie nie należą do najłatwiejszych, to należy pamiętać, że obowiązki funkcjonariusza wymagają naprawdę ogromnej determinacji, a nierzadko również pasji. Na szczęście trudy są wynagradzane i policjanci mogą korzystać z różnych gratyfikacji. Mowa jest w tym przypadku między innymi o tzw. mundurówce, nagrodzie rocznej, „trzynastce” (dodatkowa wypłata w trakcie roku), a także o licznych dodatkach. Czy to wystarczy by wynagrodzić wszelkie niedogodności? To pozostawiam do oceny każdemu z osobna. Warto dobrze przemyśleć decyzję, aby później nie męczyć się na służbie przez 25 lat życia, a zdarzają się osoby które nie wytrzymują tyle i odchodzą, zmieniają zawód.

rekrutacja do Policji opis przebieg
Policjanci wyposażeni w miotacze gazu łzawiącego


About the author

testydopolicji

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.